Testy alergiczne płatkowe – TRUE TEST 36

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry to częsty problem, z którym pacjenci zgłaszają się do poradni alergologicznych i dermatologicznych. Objawia się ono uciążliwymi zmianami na skórze, które pojawiają się po kontakcie z alergenami lub substancjami drażniącymi.



Kontaktowe zapalenie skóry może wystąpić w każdym wieku, ale częściej obserwowane jest u osób dorosłych. Szacuje się, że dotyka do 5% populacji. Ryzyko znacznie wzrasta u mężczyzn i kobiet, którzy mają częsty kontakt z substancjami drażniącymi (na przykład ze względu na rodzaj wykonywanej pracy).


Kontaktowe zapalenie skóry - objawy



Kontaktowe zapalenie skóry objawia się zaczerwienieniem naskórka, któremu towarzyszy silne swędzenie. Następnie pojawiają się pęcherzyki i grudki wysiękowe. Pogarsza się również wygląd i stan skóry (jest nadmiernie wysuszona i popękana).

Objawy kontaktowego zapalenia skóry pojawiają się tylko w obszarze, który miał kontakt z daną substancją (np. nałożono na nią kosmetyk lub miała kontakt z biżuterią, zegarkami, odzieżą).

Do najczęstszych alergenów/drażniących substancji należą nikiel, kobalt, chrom oraz różne barwniki, substancje zapachowe i konserwanty.
obecne w detergentach, kosmetykach, produktach higieny osobistej, lekach, odzieży, perfumach, ozdobach (zegarki, kolczyki, pierścionki).Kontaktowe zapalenie skóry - diagnostyka.

Jedną z podstawowych metod diagnostyki i ustalenia przyczyny alergicznego kontaktowego zapalenia skóry (wyprysku kontaktowego) są testy płatkowe. W naszych gabinetach wykonujemy nowoczesne testy TRUE TEST 36, które wyróżniają się:

  • skutecznością potwierdzoną badaniami klinicznymi,
  • sprawdzenie aż 36 specyficznych alergenów,
  • szybkie wyniki już po 3 dniach.

Każdy zestaw testów TRUE TEST 36 składa się z trzech paneli po 12 płatków, które zawierają w sumie 35 substancji testujących (jeden płatek jest pusty).
Każdy płatek obejmuje określony alergen lub mieszaninę alergenów. Panele są pokryte folią i zapakowane w szczelne-hermetyczne, wielowarstwowe opakowanie.


Lista alergenów:

Panel 1.1

01 Siarczan niklu
02 Alkohole sterolowe z lanoliny
03 Siarczan neomycyny
04 Dichromian potasu
05 Mieszanina kain
06 Mieszanina substancji zapachowych
07 Kalafonia
08 Mieszanina parabenów
09 Pusty płatek
10 Balsam peruwiański
11 Etylenodiaminy dichlorowodorek
12 Chlorek kobaltu


Panel 2.2

13 Żywica p-tertbutylofenolowo-formaldehydowa 4
14 Żywica epoksydowa
15 Mieszanina pochodnych węglowych 2
16 Mieszanina czarnej gumy
17 Cl+Me-izotiazolinon (Kathon CG)
18 Quaternium-15
19 Metylodibromoglutaronitryl
20 Parafenylenodiamina
21 Formaldehyd
22 Mieszanina pochodnych merkaptanowych
24 Mieszanina tiuramów


Panel 3.3

25 Diazolidynylomocznik
26 Mieszanina chinolin
27 21-piwalan tiksokortolu
28 Tiosiarczan sodowy złota
29 Imidazolidynylomocznik
30 Budezonid
31 17-maślan hydrokortyzonu
32 Merkaptobenzotiazol
33 Bacytracyna
34 Partenolid
35 Błękit zawiesinowy
36 2-bromo-2-nitropropano-1,3-diol



Naskórkowe testy płatkowe - jak wygląda test


Lekarz nakłada panele na czystą, zdrową skórę w górnej części pleców lub na zewnętrznej powierzchni ramienia pacjenta.

Następnie, po 48 godzinach, panele są odklejane, a lekarz ocenia reakcję skóry. Ponowną ocenę przeprowadza się po 72 godzinach, ponieważ w tym czasie łagodne podrażnienie skóry ustępuje, a reakcje alergiczne w pełni się rozwijają. Opóźniona reakcja powinna zostać zweryfikowana podczas dodatkowej wizyty u lekarza.

Na pozytywny wynik testu wskazuje obrzęk, rumień lub zmiany grudkowe w miejscu nałożenia płata.

Przeciwwskazaniem do wykonania testu jest ostre zapalenie skóry. Testy nie powinny być wykonywane u dzieci kobiet w ciąży i karmiących.